Sağlıklı Beslenmenin On Altın Kuralı

Sağlıklı Beslenmenin On Altın Kuralı

Yoğun bir kış temposunun ardından sıcak yaz günlerinin her gününü değerlendirmek ve doyasıya yaşamak isterken, beslenmemizde farkında olmadan yaptığımız on yanlış sağlığımızda istenmeyen sıkıntılara yol açabilir.

Peki! Nedir bu 10 yanlış?

-Kahvaltımızı atlamak; Güne başlarken bizim için en önemli öğün olan kahvaltıyı atlamak, metabolizmamızı yavaşlatır, az kilo vermemize neden olur ve konsantrasyonumuzu olumsuz etkiler.

-Hızlı yemek yeme alışkanlığı; Çok hızlı yemek yeme sindirimi yavaşlatır ve kilo artışına neden olur. Yemeğimizi olabildiğince uzun sürede yemek, bizim daha az yemek yememize ve sindirim enzimlerimizin salgılanmasını sağlayacaktır.

-Sıkça öğün atlamak; Öğün atlatmak, sadece 3-4 ve daha az sıklıkta beslenme düzensiz kan şekeri salgılanması ve buna bağlı olarak açlık hissi uyandırmaktadır. Bu durum da kilo problemleri ve beraberinde de başka rahatsızlıkları tetiklemektedir. Oysa ki bütün besinleri uygun ölçü ve sıklıkta almanız en doğru olanıdır.

-Diyetisyen kontrolünde olmadan kilo vermek; Diyet ve beslenme programınız, kan bulgularınıza, vücut analiz sonuçlarınıza ve tabii yaşam standartlarınıza uygun olarak hazırlanmalıdır. Bunların aksine uygulanan diyetlerde başarı oranı çok fazlaca düşmektedir.

-Çok kısa sürede kilo kaybı; Her insan çok çabuk kilo vermek ister. Ancak çok hızlı verilen kilolar aynı hızla geri alınır. Bunu önlemek için önce sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi.

-Az uyumak; Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakmanıza da yardımcı olmakta. Bu yüzden günde yedi saatten az uyumamak gerekir.

-Moda olan diyet programlarını uygulamak; Bu tarz diyet programlarında hızlı verilen kilolar aslında vücudun su ya da protein kaybetmesine, hatta yetersiz bir program ise kas kaybına bile neden olabilmektedir. Bu durum sizin diyet sonrası tekrar verilen kiloları geri alma ve metabolik bir direnç görme riskinizi arttırır.

-Light ürünleri çok fazla tüketmek; Light ürünlerin içindeki yağ veya şeker miktarı azaltılmış olduğundan, kalori değeri yok gibi algılanmaktadır. Ancak tüketim miktarınıza bağlı olarak kilo artışına da neden olabilmektedir.

-Diyet yaparken alkol almak; Alkol tüketimi yapılan bazı çalışmalara göre, östrojen hormonu sentezini arttırabilmektedir. Bunun dışında ayrıca tüketilen birçok besine göre kalori değeri de yüksektir. Bu da kişide kilo almaya neden olabilmektedir.

-Posalı yiyecekler tüketmemek; Posalı yiyeceklerin, kolesterol seviyesini dengelemesi, kalp hastalığına karşı koruyucu etkisi ve kan şekerini dengelemesinin yanı sıra bağırsakları çalıştırması ve tok tutma özelliği de bulunmaktadır.İşte bu yüzden günde 25-30g posalı yiyecekler kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Bizden söylemesi bu on yanlışa dikkat!

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Tweetle Google+

Etiketler: , , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Daha fazla İnsan & Yaşam, Sağlık
Araştırmalara göre sosyal medya ve teknoloji kullanımının artması insanların daha yalnız olmasına sebep oluyor.
Sanal Dünya Yanlızlaştırıyor

Yalnızlık her dönemde insanların bir kısmının yaşadığı sorunlardan bir tanesidir....

Kan uyuşmazlığı nedir ?
Kan Uyuşmazlığı Nedir ?

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Çocukluk dönemlerimizde okullarda öğretilen şekli ile hepimiz...

Kapat