Hamilelikte (Gebelikte) Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hamilelikte (Gebelikte) Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hamilelikte hangi egzersizler ve sporlar yapılmalı?

Rahmetli Neşet Ertaş’ın da dediği gibi ana insandır bizler ise insan oğlu. İnsan oğlu olabilmek için de anaların hamile yani gebe kalmaları lazım ki insanın nesli çoğalsın. Toplumumuzda hamilelik deyince akla yavaş hareket eden, sürekli yorgun ve hasta bir kadın hayali gelir. Aslında hamilelik bir hastalık değil, belki de bir gelişme halidir. Bu yüzden hamilelere iş yaptırılmaz, sürekli olarak uyarılarla hareketsizleştirilir ve onların bir köşede oturup bebeklerinin dünyaya gelmesini beklemesini ister bir çok insan.

Gebelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları
Gebelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

Oysa hamilelikte, normal bir hayat süren herkes kadar doğal bir süreç içerisinde yaşanmalıdır. Ve düşünülenin aksine hamilelerin hareket etmesi, tabi doğru ve tehlikesiz bir şekilde, yani bilinçli hareket etmeleri hem fiziksel hem de ruhsal açıdan onlara çok faydalıdır.

Hamilelikte vücut doğal ritminden uzaklaşır, belirli ağırlıkların kaslar ve iskelet sistemi üzerindeki basıncı, hormonların vücutta belirli bölgelerde yarattığı şişme ve karın içerisindeki gelişmelerden dolayı organların basınç görmesi hamililiğin en zor kısımlarıdır. Bir çok kadın hamilelik sırasında kendini çirkin, biçimsiz, çekiciliğini kaybetmiş olarak görür. Özgüvene zarar veren bu durum, hareketsizlikle birleşince depresif ve mutsuz bir hamilelik dönemine sebep olur. uzmanların tavsiye ettiği hamilelik egzersizleri kadınları hem fiziksel, hem de ruhsal olarak oldukça rahatlatmaktadır. Bedenlerine faydalı bir dizi hareketi yaptıklarını fark eden kadınlar bu dönemi çok daha umutlu ve istekli olarak geçirebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Tweetle Google+

Etiketler: , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Daha fazla Kadına Dair, Sağlık
Mantar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, mantar Alırken Nelere Dikkat Etmeli, kültür mantarı alırken nelere dikkat etmeliyiz
Mantar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kültür mantarı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Mantar Alırken Nelere Dikkat...

Dişlerin erken yaşta çürüme nedenleri, Diş çürümesi nedir, diş çürümesi neden olur
Dişlerin Erken Çürümesi ve Önlemleri

Dişlerin Erken Yaşta Çürüme Nedenleri Diş çürümesi nedir, diş çürümesi...

Kapat