Çocuklar için Hangi Tür Masallar Okunmalı

Çocuklar için Hangi Tür Masallar Okunmalı

Çocuklar için Hangi Masallar Okunmalı?

Çocuklar için her dönemde farklı türde masallar okunmalı. İşte çocuklarımız için okuyabileceğimiz masal türleri,

Çocukluk dönemlerimizin vazgeçilmez zevklerinden biri olan, hayal alemlerimizi periler, pireler, devler ile süsleyerek, olağanüstü kahramanların başından geçen o harikulade olayların anlatıldığı masallar, dinlerken bizi başka alemlere doğru sürükleyen masallar, hangi dönem olursa olsun çocukların hala dinlemekten zevk aldığı şeyler arasındaki yerini koruyarak hala çocuklarımızın hayal güçlerine yepyeni bir bakış açısı kazandıran masallar, onların en tatlı uykularının sebebi olarak biliriz.

Masallar bizlerin okurken birbirinden farkı yokmuş gibi düşündüğümüz fakat farklı türleri bulunan serilerdir. Yani bizlerin bildiği Sindirella, Kurbağa Prens ve Kül Kedisi gibi oluşumu ve yazanın belirsiz, anonim özelliklere sahip türü dışında, geleneklere bağlı ve farklı yazarlar tarafından ortaya çıkmış türleri de mevcut. Peki bu türler nelerdir?

Anonim masallar

Söyleyeni belli olmayan, nesilden nesle sözlü şekilde aktırılan masal türüdür. Toplumun değerlerini, ahlakını, görüşünü yansıtan anonim masallar toplumumuzun ortak yapıtı olarak değerlendirilmektedir. Sözlü şekilde aktarılarak yaşadığımız döneme kadar varlığını yitirmemiş olanlar kitap olarak derlenmiş ve bizlerin kolayca ulaşıp, okuyabileceği hale getirilmiştir. Anlatımda olaylar art arda birbirini takip eder
Sanatsal masallar

Anonim türden farklı olarak bir düşünceyi yermek, düşünceyi savunmak bir amacı ortaya koyabilmek doğrultusunda yazılan bir türdür ve sanatçılar tarafından yazılır. Masal yaranın sahip olduğu Dünya görüşünü okura aktarmaktadır. Fransız yazar La Fontaine’nin fablları bu türün en bilindik örneğidir.

Dünya Masalları

Dünya edebiyatı masal türü olan, klasik masallar farklı Dünya ülkelerinde meydana getirilerek Dünya çapında okunanıdır. Hint edebiyatına mal edilmiş, Hint edebiyatı ürünü olan Beybeda’nın Kelile ve Dimne’si bu türün en bilindik örneğidir

Türk edebiyatı masalları

Eflatun Cem güney tarafından Türk edebiyatını yansıtan sözlü kültür ürünleri olan masalların derlenerek kitap haline gelmesi, La Fontaine masallarının Şinasi tarafından Tercüme-i Manzume eserinde Türkçeye çevrilerek derlenmesi Türk edebiyatı masallarının en bilindik çalışmaları, Keloğlan masalları ise, en çok okunan ve en bilindik masal türüdür.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Tweetle Google+

Etiketler: , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Daha fazla Sponsor
Thermage İle Cilt Yenileme

Yaş ilerlemesi ile ciltte oluşan canlılığın yitirilmesi, ciltte sarkmaların oluşması,...

Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz ayı yaklaştı, tatil dönemi başladı. Tatile çıkmaya karar verdiğimiz...

Kapat