Bitki Bakımı İle İlgili Öneriler

Bitki Bakımı İle İlgili Öneriler

Evde Bitki Bakımı Nasıl Olmalı?

Evimize renk ve güzellik katan bitkileri, bir çoğumuz çiçekçilerde görüp çok beğenir ve hemen alırız. Fakat eve getirdiğimizde belirli bir süre sonra bitkimizin yaprakları sararmaya, çiçekleri solmaya ve yavaş yavaş ölmeye başlar. Bu bizi kötü etkilediği için doğa ile dostluğumuza veda eder ve bir daha bitki almamaya karar veririz.

Aslında çoğunlukla ithal bitkileri alırız evimize. Görünümlerinden etkileniriz. Ama bir süre sonra görünümündeki bozulma bizim kalitesiz ürün aldığımızı aklımıza getirir. Bu da bir sebep olabilir ama bitkilerin bakımı ile ilgili bazı hassas noktalar vardır ve belki de biz bakımı konusundaki eksiklerimizden dolayı yeşil dostlarımızı kaybediyoruz.

Bitkilerin hareket etmemesi ve konuşmaması onların hiçbir ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Bitkilerde aynı insanlar ve hayvanlar gibi bir çok farklı ihtiyaca sahiptir. Bunlardan en önemlisi aynı bizlerde olduğu gibi ısı ve ışıktır. Bir çok bitki farklı ısı ve ışığa ihtiyaç duyar. Öncelikle evinize alacağınız bitkinin evinizin konumuna uygun olup olmadığını bilmelisiniz. Daha sonra bitkileri genellikle almamız gereken mevsim ilkbahar ve sonbahar olmalıdır. Çünkü kış aylarında belirli bir sıcaklıkta serada yaşayan bitki evlerdeki yüksek sıcaklıklara uyum gösteremez.

Bitkiyi seçerken büyüme hızına, onu barındıracağınız alana ve ışığı alacağı açıya bakmak yerinde olacaktır. Bir çok bitki farklı açılarla büyür. Fakat hepsinin de sevgi ve ilgiye ihtiyacı vardır. Bazıları büyüdükçe saksısına dar gelir ama sevgi ve ilgiden dolayı asla solmaz. Bu yüzden şartlar ne olursa olsun, bitkilerinizle ilgilenmeniz onlara iyi gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Tweetle Google+

Etiketler: , ,

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Daha fazla İnsan & Yaşam
Sararan Tırnaklara Çözüm Önerileri

Tırnaklarınızın sararmasından ve üzerindeki lekelerden şikâyetçiyseniz, işte sizlere doğal çözüm...

Basen ve Kalça Eritme, Basen ve Kalça Eriten Diyet
Basen ve Kalça Eritme, Basen ve Kalça Eriten Diyet?

Basen ve Kalça Eriten Hareketler Resimli Bilindiği üzere bayanların pek...

Kapat