Yıl boyu nezle olmamış olabilirsiniz… Ancak yaz aylarına girerken polenlerin ağaçlardan dökülmesi ve sizlere alerji yapmasıyla birlikte kızarıklık ya da burunda tıkanıklık, çeşitli akıntı sorunları ya da hapşırma gibi durumlar oluşabilir. Böyle durumlarda en iyi yöntem ise tabi ki çeşitli şifalı bitkilerden yararlanarak bu sorunu kısa zamanda en iyi biçimde çözmektir.

Günümüze bakıldığında ülkemizde mevsimsel olarak nezle durumları yaşanmaktadır. Genelde ilkbahar başlangıcı ile yaza giriş zamanlarında nezle olurken, sonbaharda da oluştuğu gözlenmektedir. Eğer ki devamlı olarak yıl içerisinde de çeşitli nezlelere kapılıyorsanız, bunun sebebi de tabi ki ev türü toz ya da bulunduğunuz ortamlarda size dokunan alerji türünde bir durumdur.

Öncelikle alerji nezleyle ilgili olarak iyi bir şekilde inceleme yapılmalı ve ona göre doğru adımlar atılmalıdır. Alerjinin başlangıç sebebi, iyi bir şekilde araştırılarak nedeni bilinmelidir. Alerjinizi uyaran her neyse o kesinlikle ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Bahar ayları geldiğinde polenlerin sizi nezle yapması probleminden uzak durmak için her zaman camlarınızı bu aylarda kapalı tutmanız, size fayda sağlar. Camlarınıza ayrıca hava filtresi taktırmanız da yine yararlı olacaktır. Sabahleyin erken saatlerde veyahut sıcak havaların olduğu zamanlarda dışarıya çıkmak da maalesef polenlere maruz kalmanıza sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu vakitlerde dışarıya çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Eğer ki bir iş yerinden yıllık izne çıkacaksanız, bunu bahar aylarında yapmamaya çalışın. Bahar aylarından daha çok tatil zamanlarınızı iyi bir şekilde değerlendirmek için yaz ayları ortasında almaya özen gösterin. Nezle alerjinizi tekrar meydana çıkarmamak için ayrıca çeşitli evcil türünde ki hayvanların tüylerinden, dışkılarından, idrarlarından ya da salya türünde ki temas etmemeniz gereken bu tür unsurlarından uzak durmaya çalışmalısınız.

Doğru bir şekilde evlerinize temizlik de önemlidir. Yatak takımlarınızın yıkanmasını, perdelerinizin temizliğini her zaman sıcak su ile yapmaya çalışın. Bunun dışında evleriniz ya da iş yerlerinizde yiyeceklerin küf olmasını da engellemek için belirli zaman aralıklarında aldıklarınızı tüketmeye özen gösterin.

Sizlere alerjik nezle problemlerinde çeşitli şifalı bitkileri öneriyoruz. Ancak bu şifalı bitkileri araştırmadan önce tabi ki tıbbi bir yardım almanız da en sağlıklısı olacaktır. Bu konuda en uygun uzman alanı tabi ki Kulak Burun Boğaz hastalıkları departmanı olup, bu alanda ki uzman hekimler sizlere daha detaylı bilgi vereceklerdir. Alerjik nezleyi, asla hafif bir konu olarak görmeyin.