Meme Kanseri Riskini Azaltmanın Yolları;

Sadece bizim ülkemizde değil diğer ülkeler üzerinde milyonlarca bayanı ortak olarak tehdit eden en büyük hastalıklardan biri olan meme kanserine yakalanma riskini azaltabilmenin aslında sizin elinizde olduğunu biliyor muydunuz?

Meme kanserini engellemek için maalesef tamamen işe yarayan uygulamalar henüz bulunmamıştır. Ancak günümüzde yaşam şartlarınızda yapacağınız değişimler ile % 50 oranında da olsa meme kanserini engelleyebilirsiniz.

Diyet Tercihi

Meme kanserini önlemek için gerçekleştirmeniz gereken en önemli adım beslenme önerileridir. Tüketmiş olduğunuz besin öğelerinde düzenlemeye giderek daha sağlıklı beslenmektir. Beslenme önerilerinde en çok dikkat edeceğiniz nokta yağ oranını azaltmanız gerektiği yer almaktadır. Yağsız yiyecekleri tüketmemeye özen göstererek meme kanserini tetiklememiş olursunuz.

Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

Meme kanseri üzerine yapılan pek çok büyük araştırmada bayanların meme kanserine yakalanmalarında ki oran ortalama kilosundan daha fazla kilosu olan hanımlardır. Fazla kilolar meme kanserinin oluşmasını tetiklemektedir. Kilolu bayanların meme kanserine daha fazla yakalandıkları bilinir iken bu riski azaltmak sizin elinizdedir. Ancak bunu yaparken oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Kilo verebileceğinizi düşünerek onlarca farklı diyet listesi uygulamayarak ortalama kilonuzu doktor kontrolünde gerçekleştirmeniz daha faydalı olacaktır.

Hormonal Denge

Kadınların beslenme hayatlarında ve vücut sisteminde hormonlar arasında ki denge dünya sağlık örgütü tarafından yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Genellikle menopoz döneminde bulunmakta olan kadınlarda uygulanan bir operasyon olan hormonan tedavisi reçete ile gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu maddelere dikkat ettiğiniz takdirde meme kanserine yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz. Meme kanseri ile mücadele etmek için pek çok kuruluş sizlere yardımcı olur iken doktorlar aracılığı ile de çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.