Hamilelikte, gribin bağışıklık sistemini çok kolay yıpratması ile gripler daha uzun süreli ve ağır geçmektedir. Grip, normal kişiler arasında kolayca geçebildiği üzere hamile bayanların daha çok dikkatli olmaları gerekmektedir bu konuda.

Hamilelikte geçirilen grip rahatsızlığı, anneden çocuğa bazı risklerin geçmesine neden olabilmektedir. Çocuğun kalp atışında zayıflama, akciğer kullanımında sıkıntı ve nefes sıklığında değişmelere neden olabilir. Hamileliğin son aylarında grip olmuş bayanların çocuklarına grip bulaştırma riski çok daha fazladır. Bu nedenle bu konuda dikkatli olunmalıdır. Antibiyotik yerine boğaz ağrısı durumunda pastil kullanılabilir.

Hamilelikte gripten korunma ve gribi hafif atlatma yollarının başında mümkün olduğunca antibiyotik kullanmamak gelmektedir. İçerisinde yüksek miktarda kimyasallardan oluşan antibiyotikler çocuğunuzun bağışıklık sisteminin kırılmasına neden olabilir.

Grip olmamak için salgın zamanlarında kapalı ortamlarda çok fazla zaman geçirmemek ve elleri sık sık yıkamak uzmanlar tarafından önerilen bir yöntemdir hamile bayanlar için. Hamilelik sırasında yeterli su tüketimi yapılmadığında da gribe yakalanmak kolaylaşıyor. Bu nedenle hamilelik sırasında günlük en az 2 litre su içilmeli ve buna ilaveten meyve kompostosu gibi doğal içeceklere başvurulmalıdır.

Yine hamilelik sırasında gribe yakalanmamak için bulunduğunuz ortamı sıcak tutmalı ve ortamın havalanmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle kış aylarında bu konuda zorluk çekildiğinin uzmanlar da farkındalar fakat yapılması gereken önemli noktalardan biri havalandırılmış ve sıcak ortamlarda bulunmaktır.

Hamilelik sırasında geçirilen grip hastalığı çocuğunuzun da gelişimini etkileyebilir; bu yüzden çocuğunuz için kendinizi korumalısınız. Eğer grip belirtisi olduğunu düşünüyorsanız, geciktirmeden hemen bir doktora görünmelisiniz.