Bir evin en temeli salonlar olmaktadır. Bu nedenle de; salonların dekoresinde dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar bulunmaktadır. Örneğin; eğer, salonunuzu dekore etmek için çalışmalara başlayacaksanız mutlaka kişisel zevklerinizi ön planda tutmanız çok önemlidir. Tabii, moda ve benzeri unsurlarda dekore esnasın da önemli bir konu olmaktadır. Lakin, sadece moda ile uyumlu bir dekore sizlere tam olarak istediğiniz ferahlığı ve huzuru veremez.

Bu doğrultuda; her yıl diğer bir çok konuda olduğu gibi, salon dekorasyonu konusunda da sürekli olarak gelişen ve yenilenen bir moda bulunmaktadır. 2021 yılı içerisin de var olan ve halen daha gelişen salon dekorasyonu modası ise; genel de daha doğal bir şekilde oluşmaktadır. İnsanlar, doğadan oldukça uzak yaşamaları nedeni ile, bazı alanlarda ufak da olsa doğadan esintileri yaşamak istiyorlar. 2021 Yılında ise; bu esintileri, salonlarda bir hayli uygulanmaya çalışılmış durumdadır. Ayrıca, doğal salonların modern salonlar ile uyumlu bir hale getirilmesi sonucunda da yeni bir akım da meydana gelmektedir.

Renk konusunda da genelde koyu ve tek renkler modeller arasında tercih edilmektedir. Örneğin, koyu renkler bir adım ön plana çıkmıştır. Genelde diğer yıllarda renk konusun da farklı renk tonları bir arada tercih edilmiş olsa da; 2021 yılında genel anlamda tek bir renk ön plana çıkmaktadır. Farklı renk konusunda da sadece var olan ana rengin alt ve üst tonları kullanılmıştır.